Black Friday, oorspronkelijk een typisch Amerikaans fenomeen, heeft de afgelopen tien tot vijftien jaar een stevige plek veroverd in de Nederlandse winkel- en koopcultuur, ook in Nunspeet. Waar het in de Verenigde Staten traditioneel de dag na Thanksgiving markeert en het startschot geeft voor het kerstshoppen, werd het begrip in Nederland zo’n tien jaar geleden breder geïntroduceerd door grote internationale webwinkels en elektronicaketens. Zij zagen in Black Friday een kans om het najaar commercieel te versterken en consumenten met hoge kortingen te verleiden. Al snel volgden Nederlandse winkelketens dit voorbeeld, waardoor Black Friday in zeer korte tijd uitgroeide tot een landelijk marketingfenomeen.
Met de opkomst van Black Friday ontstond er echter ook een nieuw spanningsveld rondom een van de meest geliefde Nederlandse tradities: het Sinterklaasfeest. Waar de aanloop naar 5 december voorheen vooral draaide om schoencadeautjes, verlanglijstjes en het bezoek aan lokale speelgoedzaken, werd deze periode steeds meer beïnvloed door massale kortingsacties eind november. Consumenten begonnen aankopen strategischer te plannen en wachtten vaak bewust tot Black Friday om cadeaus in te slaan. Dit leidde enerzijds tot besparingen, maar anderzijds tot een verschuiving in winkelgedrag die vooral de kleine winkels merkten: zij konden moeilijk meedoen met de grote kortingsdruk en zagen hun Sinterklaasomzet soms dalen.
Daarnaast heeft Black Friday invloed op de beleving van het feest zelf. Door de enorme aandacht voor kortingen en koopprikkels vervagen voor sommige gezinnen de grenzen tussen Sinterklaasinkopen en algemene eindejaarsaanbiedingen. Cadeaus worden meer benaderd als producten die “toevallig in de aanbieding zijn”, in plaats van iets dat bewust voor een kind wordt uitgezocht. Dat vind ik jammer. Ook zorgen wekenlange reclamecampagnes ervoor dat de commerciële druk rondom het feest toeneemt.
Toch blijft Sinterklaas een diepgewortelde traditie. Hoewel Black Friday de manier waarop we onze inkopen doen heeft veranderd, blijft de typisch Nederlandse combinatie van gezelligheid, spanning en rituelen overeind. Het lijkt er dan ook op dat beide fenomenen voorlopig naast elkaar zullen blijven bestaan: Black Friday als economisch koopfestijn, en Sinterklaas als cultureel familiemoment. Ik hoop dat wij Nederlanders vooral dat laatste in ere blijven houden!
Martin Mol



